• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Artvinin Nufüsü Kaç Oldu?

artvinin-nufusu-kac-oldu

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU, 2013 yılı Türkiye’nin nüfusunu açıkladı. 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla 76 milyon 667 bin 864 kişi oldu.
30 Ocak 2014 Perşembe 11:01

Artvin’in nüfusu da 2012 yılına göre 2 bin 252 kişi artarak 169 bin 334 kişi oldu. Nüfus artış hızı binde 13,4 oldu.

Nüfusu Azalan İlçeler

İlçelerde köy ve beldeler dâhil nüfusta Artvin Merkez ilçenin nüfusu 277 kişi azaldı. Diğer nüfusu azalan ilçeler; Ardanuç 40, Şavşat 153 ve Yusufeli 141 kişi oldu.

Nüfusu Artan İlçeler31 Aralık 2013 TÜİK verilerine göre nüfusu artan ilçeler arasında en dikkat çekeni Borçka ilçesi oldu. Borçka ilçesinde hem belediye hudutları hem de köy nüfuslarında büyük bir artış var. Borçka ilçesinin ilçe merkez ve köyler dahil nüfusu 1.698 kişi artarak 24 bin 662’ye çıktı.

Uluslararası ticaretin yoğun olduğu Hopa ilçesinde artış sürüyor. Kemalpaşa beldesi ve köyler dahil Hopa ilçesinin nüfusu 33 bin 724 kişi oldu. Hopa ilçesi genel nüfusu 2012 yılına göre 595 kişi artmış oldu. Hopa ilçesinin nüfusu Artvin Merkez ilçe (köyler dahil) nüfusunu geçti. Arhavi ilçesinin nüfusu 297 kişi artarken Murgul ilçe nüfusu 273 kişi arttı.

BELDELERDE DURUM.

31 Aralık 2012 nüfus verilerine göre Murgul ilçesine bağlı Damar beldesi, Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya (Ersis) ve Şavşat ilçesine bağlı Meydancık beldesi nüfusu 2 binin altında kaldığı için Hükümet tarafından çıkarılan yasa ile köy statüsüne dönüştü.

Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesi ile Gürcistan’a açılan Sarp Sınır Kapısı’nın bulunduğu belde konumu nedeniyle ticari alanda gelişimini sürdürüyor. Ekonomik gelişme nüfusa da yansıdı. Kemalpaşa beldesinin 2013 yılı nüfusu önceki yıla göre 274 kişi artarak 5.216 kişi oldu.

Damar Beldesi 2012 nüfusu 2.167 kişi iken 1360 kişi azalarak 807 kişiye düştü. Damar beldesinde bakır madeni çıkarılıyor. Ancak nüfus burada tutunamadı.

YORUM:

Nüfusu 2 binin altına düşen Yusufeli ilçesi Kılıçkaya beldesi, Şavşat Meydancık beldesi ve Murgul ilçesi Damar beldesi köy statüsüne düşürüldü. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde bu yerlerde muhtarlık seçimleri yapılacak.

Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesinde nüfus artış hızı sürüyor. Ticaretin yoğun olduğu ilçe olan Hopa ve Kemalpaşa beldesinde istikrarlı nüfus artışı sürüyor. Ekonomik durumu ilçelere nüfus artışını da getiriyor. Ayrıca Artvin Çoruh Üniversitesinin Artvin il merkezinde öğrencilerin barınma sorunu nedeniyle bazı bölümlerini Arhavi ve Hopa ilçelerine kaydırması nedeniyle Artvin Merkez ilçe nüfusu düştü. Deriner Barajı’nın kapanması ile birlikte işçilerin, taşeron firmaların ve müteahhit firmaların Artvin’den ayrılması nüfus kaybına neden oldu. Üniversite öğrenci sayısını artırmasına rağmen işgücünün göç etmesi nedeniyle Artvin Merkezde nüfus düştü.

Murgul ilçesinin nüfusu arttı. Damar beldesin köy statüsüne düşürülmesi ile buradaki nüfus yaklaşan yerel seçimler nedeniyle nakillerini başta Murgul ilçe merkezi olmak üzere, Borçka ve Artvin Merkez ilçeye kaydırmış gözüküyor.

 

Yusufeli ilçesi Kılıçkaya beldesinin nüfusu bir önceki yıla göre 2013 yılında 1.953 kişiden 1.462 kişiye düştü. Nüfus kaybı 491 kişi. Yusufeli ilçesinin genel nüfus kaybı ise toplamda sadece 141 kişi. Bunun nedeni ise Yusufeli Barajına başlanması nedeniyle birçok şirketin burada faaliyetlere başlaması ve ilçeye işçi getirmesi olarak yorumlanabilir.

Şavşat ve Ardanuç ilçeleri Artvin’in sürekli göç veren ilçeleri konumunda. Bu ilçelere üniversitenin bazı bölümlerinin açılması ve yeni iş sahalarının yaratılması ile göç azaltılabilir. Nüfusumuz hızla yaşlanıyor. Bu ilçelerin köyleri olmak üzere diğer ilçelerde de genç nüfus köyde ikamet etmek istemiyor. Şehir merkezleri ve il dışına göç ediyor. Köylerde kalanlar yaş insanlarımız oldu.

Borçka ilçesi nüfus artış hızı 2013 yılında dikkat çekti. Borçka ilçesinde üniversitenin bir bölümünün bulunmamasına rağmen bu artışın nerden kaynaklandığının araştırılması gerekir. Borçka Barajı’nın 2007 yılında tamamlanması ile birlikte bu ilçeden göç başlamış ve önceki yıllarda düşüş kaydetmişti.   

 

AÇIKLAMALAR

Yerleşim yeri nüfusları, 2007 yılında kurulan ve İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) tarafından güncellenen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)’nden alınan nüfusla birlikte, kurumsal yerlerde kalan nüfus dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Kurumsal yerlerde (kışla, cezaevi, huzurevi, üniversite öğrenci yurtları vb.) kalanlar uluslararası tanım gereği ikamet adreslerinin bulunduğu yerleşim yeri nüfusuna değil, kurumsal yerlerin bulunduğu yerleşim yeri nüfusuna dâhil edilmiştir.

Diğer yandan il, ilçe, belediye, köy ve mahallelere göre nüfuslar belirlenirken; NVİGM tarafından, ilgili mevzuat ve idari kayıtlar uyarınca Ulusal Adres Veri Tabanı’nda yerleşim yerlerine yönelik olarak yapılan idari bağlılık, tüzel kişilik ve isim değişiklikleri dikkate alınmıştır.

Bu kapsamda, 6360 ve 6447 sayılı kanunlar ile düzenlenen ve bu kanunlar uyarınca ilk mahalli idareler genel seçimlerinde yürürlüğe girecek olan idari bağlılık ve tüzel kişilik değişiklikleri ile 5393 sayılı Yasa’nın 8 inci ve 11 inci maddelerine göre alınan ve söz konusu Kanun gereğince ilk mahalli idareler seçimlerinde uygulanacak olan birleşme ve katılmalar, belediye ve köy tüzel kişiliğinin kaldırılmasına ve bir beldenin köye dönüştürülmesine dair kararlar, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 421 sayılı Kararına istinaden, NVİGM tarafından 1 Aralık 2013 tarihi itibarıyla Ulusal Adres Veri Tabanı’na yansıtıldığı için, 2013 ADNKS sonuçları belirtilen değişiklikleri içermektedir.

 


Haber okunma sayısı: 6378

Haberin etiketleri:

artvin, nufüs, arhavi, hopa, borçka, ardanuç, yusufeli


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
2 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Bu ay:
7 hit, 7 ziyaretçi, 7 ziyaret
Toplam:
148549 hit, 44160 ziyaretçi, 61655 ziyaret